x

דיווח על תקלה

תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר

תנועה וריקוד החיים

  מחבר: דרך חיים אלטרנטיבית

לריקוד יש הגדרה משתנה שתלויה בתרבות ובהקשר. בתרבות המערבית רבים מתייחסים לריקוד רק כצורת אמנות, כזו שמופיעה על הבימות ושם מקומה. אנשים אלה מפספסים את היופי שטמון דווקא בריקודם של אלה שאינם רקדנים מקצועיים, שמשתמשים בריקוד ובתנועה כדרך להבעה אישית, ולא כטכניקה שנועדה לבטא את רצונותיו של הכוריאוגרף או של המלחין.

אנו מאמינים כי ריקוד הוא קודם כל תקשורת - תקשורת בין אדם לחברו, בין אדם לאלוהיו, בין אדם לעצמו, ובין אדם לקהל. ריקוד ותנועה הם הרבה מעבר למה שנראה לעין.

כדי לרקוד באמת, צריך להשתחרר מהעכבות. שלא כשפה המדוברת, יש לריקוד את היכולת לעקוף צנזורים, לנוע בדרכים שלא ידענו שאנו מסוגלים, להוציא החוצה משהו עמוק ואותנטי שרק חיכה להזדמנות לצאת. כדי להגיע לשם עלינו להפסיק לחשוב כיצד אנחנו נראים בעיני האחר, עלינו לשמוח ביכולת ובאפשרות שלנו לחגוג את גופנו ולהניע אותו לפי רצוננו. כשאדם רוקד באמת מתוך שחרור פנימי, אין דבר יפה יותר מזה.

איך מתחילים לרקוד?

לרבים מאיתנו אין ניסיון בריקוד, למעט אולי במסיבות במועדונים בהם לרוב עסקנו בשאלה את מי אנו רואים ואיך אנו נראים. בעוד שלריקוד מסוג כזה יש פוטנציאל לשחרר מתחים ולשמש כדרך לחיזור אחרי בני המין השני, הוא מוגבל משום שהוא אינו מאפשר לעצמי עמוק יותר להתבטא.

עם זאת, אין להסיק מכך שריקוד אותנטי מגיע בהכרח רק ממקום בו אין אנשים מסביב. גם אם האדם בוחר ללכת לחוג מסוים, הוא יכול להשתמש במה שנלמד באותו החוג כדי ללמוד כיצד להניע את גופו בדרכים שונות.

קיראו בהרחבה על: מודעות עצמית

כשאנו חושבים על ריקוד כאמצעי טיפולי, ניתן לחשוב על המקומות בחיינו בהם אנו מרגישים "תקועים", ועל אברי גוף בהם נחה התקיעות. אם למשל התקיעות נמצאת באזור האגן, אפשר ללכת ללמוד סלסה ולשחרר אותו. אם הידיים והבטן אוצרות מתחים, ריקודי בטן הם התשובה.

כך שהחיפוש אחר סגנון הריקוד המתאים יכול להתמקד לא רק במה שאנו מרגישים שאנו חזקים בו, אלא גם בטווח התנועה אותו אנו רוצים לשפר.

ישנם חוגים לריקוד שמעודדים מגע עם האחר. ריקודים סלוניים מצוינים לאנשים שמתקשים לתת לאדם אחר להוביל אותם, בשמירה על כללים וקשב לאדם השני כחלק מריקוד בשניים, ואפילו בקשר עין מתמשך עם בן-הזוג.

סגנון ריקוד חופשי יותר שמשלב בין ריקוד אישי ומשוחרר לבין מגע וקשב לבן הזוג הוא קונטקט אימפרוביזציה (Contact Improvisation), תהליך בו רוקדים דרך הישענות הדדית אחד על השני, ומעניקים קשב למהלכים, למתחים ולתמיכה ההדדית הקיימת בין בני הזוג הרוקדים. ניתן להגיע לשיעורים אלה לבד או בזוג.

וכמובן שישנם סוגים שונים של מדיטציה בתנועה שניתן לעשותם, או פשוט לשים מוזיקה אהובה בחדר הבית ולרקוד כשאין אף אחד בסביבה. שילוב ריקוד כחלק מדרך חיים אלטרנטיבית יכול לתרום לכושר הגופני, לגמישות, לקשר גוף / נפש, ולשחרור המתחים בחיינו בדרך מהנה ומיטיבה. 

אנחנו מציעים לך לנסות דרך חיים אלטרנטיבית!